Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Гастроентеролозите пият кафето с тези подправки

09 октомври 2023, 11:53 часа

Кафето може да придобие нови вкусове и да насърчи добрата чревна функция, ако към него добавите някои подправки.

Те са по-подходящи за консумация през зимата, тъй като затоплят тялото и носят куп ползи. Гастроентерологът д-р Уил Булшиевич препоръчва да добавите към кофеиновата напитка канела, джинджифил и куркума.

Подправки, които да добавите към кафето

Канелата може да се добави към смляно кафе преди варене или към готова напитка. Тя се съчетава отлично с почти всичко и добавя хранителна стойност към кофеиновата напитка.

Колко кафе на ден предпазва мозъка от стареене?

Също така вкусът на напитката може да се подобри от сух джинджифил и куркума. Започнете с много малко количество и постепенно увеличавайте количеството. Тези три подправки в синхрон носят куп ползи за здравето. Ако обичате да пиете напитката с мляко, може да използвате растителна алтернатива.

Комбинацията от куркума и джинджифил е смес, богата на антиоксиданти, които поддържат здравето на сърцето, намаляват възпалението в червата, облекчават стомашните болки и укрепват имунната система.

Куркуминът, съдържащ се в куркумата, е мощен естествен имуномодулатор. Проучванията показват, че има комплексен ефект върху имунната система:

  • насърчава растежа и активирането на Т- и В-лимфоцити, неутрофили, макрофаги и други имунни клетки, повишава вродения имунитет;
  • засяга структурата на вирусите, предотвратява тяхното възпроизвеждане и разпространение в тялото;
  • блокира активността на възпалителните цитокини и намалява тяхната експресия;
  • намалява възпалението и намалява вероятността от развитие на белодробен оток;
  • стимулира производството на антиоксиданти, потиска оксидативния стрес, причинен от възпаление.

Тъй като е известно, че оксидативният стрес причинява хронично възпаление, някои изследователи са на мнение, че противовъзпалителният потенциал на екстракта от куркума до голяма степен се дължи на неговите антиоксидантни свойства. Антиоксидантният ефект на куркумина се дължи на способността му да потиска механизма на възпалителния отговор чрез свързване с реактивни кислородни радикали, като по този начин предотвратява окислителното увреждане на клетките, споделя експертът.

Джинджифилът също има подобни свойства. Обхватът на лечебните му свойства е много широк, той има противовъзпалително, спазмолитично, аналгетично, абсорбиращо, стимулиращо, газогонно, потогонно, лечебно и тонизиращо действие. Коренът има и силно антиоксидантно и успокоително действие, подобрява имунитета и предпазва организма от паразити.

Консумацията му подобрява стомашната секреция, повишава апетита, облекчава всички симптоми на морска болест (не само гадене, но и слабост, световъртеж), намалява количеството на холестерола в кръвта и понижава кръвното налягане. Джинджифилът е полезен и като превантивно средство срещу развитието на злокачествени тумори.

Още: Учени: Кафето блокира тези заболявания

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес